
CARREE SC OK SOFT S1 W-B
White-Black - 202 471 28120 W-B
Beam angle
CRI
CCT
General
| Location | Indoor |
| Fixation | Ceiling |
| Installation | Recessed |
| Cutout shape | square |
| Cutout size (mm) | 75 x 75 |
| Min. recessed depth (mm) | 75 |
| Thickness of mounting surface (mm) | max.35 |
| IP | IP23/20 |
| Weight (kg) | 0.4 |
| Adjustability | 0° to 25° swiveling |
| Information | INCL.1 x REFLECTOR FL-40°
EXCL.DIMMABLE LED POWER SUPPLY 650mA-DC |
Electrical
| Class | III |
| Dimming type | depending on power supply |
Lightsource
| Light source | LED |
| LED information | LED array 10W / CRI>80 / 2700K-1800K / 850lm |
| SDCM | SDCM3 |
| Riskgroup | RG0 |
| LED technics (light source) | 850lm // 10W // 85lm/W |
| LED technics (luminaire) | 469lm // 12W // 41lm/W |
Additional
| Requirements | DIMMABLE LED POWER SUPPLY 650mA-DC |
| Options | PLASTERKIT 161
CONCRETE BOX 161
MOUNTING KIT 75 |
Technical data was measured in optimum conditions.
Downloads
Following downloads are available:
Ceiling compatibility
Please find an overview of the suitable ceiling types for this specific product.
Ceiling Type
Mounting kit
-